A cukorbetegség szövődményei: ezért kell betartani a diétát

jún 18, 2020 | Egészség

A diabétesz egy olyan anyagcserezavar, melynek során a szervezet cukorháztartása felborul, ugyanis a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint/egyáltalán nem termel inzulint. Sokan még ma is úgy tudják, hogy a betegség kizárólag elhízott, idős embereket érint, pedig alapvetően több típusát is meg lehet különböztetni. Az I-es diabétesz például kifejezetten kisgyermekeknél és fiatal felnőtteknél fordul elő, de egyre gyakoribb, hogy a tévesen időskori cukorbetegségnek nevezett II-es típus is előfordul fiatalabb korban. Emellett pedig gesztációs és III-as típus is létezik, melyek ritkábban fordulnak elő. A terápiával a cél a felborult anyagcsere okozta szövődmények elkerülése, melyekről szó lesz cikkünkben is.

A cukorbetegség szövődményei: melyek a leggyakoribbak?

Mint minden betegségnek, a diabétesznek is vannak olyan következményei, melyek gyakrabban előfordulnak. Elsősorban a szív- és érrendszeri megbetegedéseket ismeri mindenki, mint a cukorbetegség szövődményei. A kardiovaszkuláris szövődmények pedig mondhatni alapját képzeik minden másnak, mind például a diabéteszes láb, az agyi következmények, ízületi fájdalmak. A legjobban ugyan az idős betegek veszélyeztetettek, de a szövődmények kialakulásától a fiatalabb pácienseknek is ugyanúgy “félniük” kell és ezért nem árt már korán a megelőzésen gondolkodni.

cukorbetegség szövődményei

Hogyan lehet a diabétesz szövődményeit elkerülni?

A cukorbetegség szövődményeit, társbetegségeit kizárólag akkor lehet elkerülni, ha a páciens aktívan együttműködik a kezelőorvosával és betartja a terápiában előírtakat. A hárompontos kezelésnek nemcsak az inzulin vagy gyógyszeres terápia a része. Az életmódot érintő szabályokat ugyanúgy be kell tartani, legyen szó a diétáról vagy pedig a rendszeres testmozgásról. A vér inzulin és cukorszintjét úgy lehet a legjobban befolyásolni, ha az előírt ételeket a megfelelő mennyiségben fogyasztják a betegek. Mellette pedig minden nap mozognak, hogy az anyagcserét egyensúlyban lehessen tartani.

A cukorbetegséggel meg kell tanulni úgy együttélni, hogy a lehető legkevesebbszer erősödjenek fel a tünetek. A jó életminőséget pedig csak úgy lehet elérni, ha a szövődmények megelőzésére és a betegség kordában tartására koncentrál a páciens.