Minden, amit a hőszivattyús hűtésről tudni érdemes

márc 15, 2022 | Építészeti hírek

Napjainkban egyre többen döntenek úgy, hogy otthonunk fűtését hőszivattyúval oldják meg. Azonban sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ezen környezetbarát rendszert az egyes helyiségek hűtésére  is lehet használni. Lássuk, mit érdemes tudni a hőszivattyús hűtésről.

hőszivattyús melegvíz előállítás

Hogyan lehetséges otthonom hűtése hőszivattyúval?

A fűtés és a hőszivattyús melegvíz előállítás mellett a rendszer az ingatlan hűtésére is kiválóan alkalmas. Természetesen ehhez olyan készülék szükséges, amelyik rendelkezik ezen funkcióval, vagy utólagosan felszerelhető vele. Ilyenkor a rendszer pontosan fordítva működik, mint fűtéskor – a levegő-hőszivattyú példának okáért a meleg levegőt a szobából szívja el, majd azt a szabadba engedi ki. Ebből adódik, hogy ha a berendezést hűtésre is szeretnénk használni, mindenképpen össze kell egyeztetni azt a fűtési rendszer többi elemével is! A hagyományos értelemben vett radiátorok kis felületükből adódóan nem képesek hatékonyan lehűteni a szoba levegőjét, nem is beszélve a páralecsapódás esélyétől. A hőszivattyús rendszer a legnagyobb hatásfokkal és együttműködésben a fal-, valamint a padlófűtéssel képes teljesíteni.

Milyen elvásároknak kell megfelelnie a hőszivattyús hűtésnek?

A hőszivattyús hűtési rendszer kiválasztásánál az első és legfontosabb dolog természetesen az ideális készülék felkutatása. Miután előzőleg azt már említettük, nem minden berendezés képes automatikusan ellátni a hűtési feladatokat. Ezért vásárlás előtt feltétlenül győződjünk meg arról, hogy az adott hőszivattyú alkalmas-e az egyes helyiségek hűtésére, vagy utólag ki lehet-e bővíteni a szerkezetet ezen funkció ellátására.

A másik dolog, amit meg kell vizsgálnunk, az a fűtéselosztó rendszer. A radiátorok ugyanis nem bizonyulnak a legjobb választásnak a hőszivattyús hűtésre. A padlóba vagy a falba telepített panelfűtés vagy hűtőmennyezetek segítségével azonban megfelelően tudjuk majd hűteni a szobákat.

Végezetül meg kell említeni a páralecsapódást – talán mondani sem kell, hogy mindenképp igyekezzünk kerülni. Ha a padló- vagy falfűtés harmatpont alatti hőre esik, kondenzáció alakulhat ki, ami vizesedést okoz. Ezért szerezzünk be egy érzékelőt, amely rögtön csökkenti a hűtés mértékét abban az esetben, ha a hőmérséklet a megengedett érték alá esne.