Villanykapcsoló, konnektor helye a lakásban – ezekre figyelj!

jan 12, 2023 | Építészeti hírek

Sajnos sokszor csak az építkezés vagy felújítás után derül ki, hogy a munkálatok végeztével nincs elég konnektor, és a villanykapcsolók sem a legmegfelelőbb helyen vannak. Ennek általában egyenes következménye, hogy megjelennek a szobákban a hosszabbítóhegyek és kábelrengetegek. Ez egyrészt balesetveszélyes, másrészt kimondottan ronda látvány. Ha viszont egy kis figyelmet fordítunk a konnektor-kapcsoló kérdéskörre, sok kellemetlenségtől és bosszankodástól megóvhatjuk magunkat.

konnektor

Már a tervezéskor legyünk éberek!

Bevált gyakorlatnak számít, hogy a villanykapcsoló és a konnektor helyének és számának meghatározása a lakásfelújítási munkálatok végén kerül sorra. Talán mondani sem kell, hogy ez rossz módszer. Sokkal célszerűbb már a legelején, a tervezési fázisban tisztázni a pozíciójukat és mennyiségüket. Így nem fordulhat elő, hogy utólag derül fény arra, hogy szükség lett volna még egy extra villanykapcsolóra mondjuk az ágytámla fölé.

Amire még feltétlenül ügyelni kell, az a biztonság – a különböző elektromos szerelvények bekötését bízzuk mindig szakemberre! Két opció áll rendelkezésünkre, ami a kialakítást illeti: dönthetünk falon kívüli vagy süllyesztett megoldás mellett is. Utóbbi abból a szempontból esztétikusabb, hogy belesimulnak a felületbe. Süllyesztésnél viszont mindenképp kelleni fog szerelvénydoboz is, hogy rögzíthessük hozzá a kapcsolókat, dugaljakat.

Figyeljük a részletekre is!

A másik dolog, amire fordítsunk gondot, az az egyes szerelvények elhelyezési magassága. Kisgyermekes családoknál értelemszerűen feljebb rakni a konnektorokat, míg a kapcsolókat lejjebb. Érdemes számot vetni szokásainkkal és elektromos eszközeinkkel – ahol több műszaki cikket használunk, ott több áramellátást kell biztosítani. Napjainkban ugyanis egyre több berendezést használunk a mindennapokban (okostelefonok, laptopok, tabletek, okosórák) Általánosságban elmondható, hogy az egyes szerelvények elhelyezési magassága:

  • kapcsolók esetében a járószint felett, hozzávetőleg 110-140 cm-rel,
  • dugaszolóaljzatoknál ez az érték a padló szintjétől számítva kb. 40 cm,
  • akadálymentesített közegben a földtől mérve 80-110 cm között.

Ha mindezen ajánlásokat követjük, minden valószínűség szerint sikerül megtalálni otthonunkban a szerelvények ideális elhelyezését.